CTR چیست؟ راه های افزایش آن

CTR چیست؟

CTR مخفف Click Through Rate است، و به معنی نرخ کلیک نسبت به رتبه است. CTR از نسبت تعداد کلیک کاربران به تعداد دفعات نمایش آدرس و نام برند در نتایج جستجو بدست می آید.

CTR  هرچه مقدار بیشتری را نمایش دهد بیانگر آن است که نتایج نشان داده شده برای کاربران مطلوب تر بوده است.

برای همین است موتور های جستجو کننده CTR  را یکی از معیار های خود برای تعیین رتبه سایت قرار داده اند چرا که هرچه کلیک بر روی نتیجه ای بیشتر باشد احتمالا نتیجه مناسب تری باید داشته باشد.

برای مثال اگر با عبارت x یکی از صفحات شما در صفحه اول در رتبه پنجم باشد، و آن عبارت، در روز، ۱۰ بار جستجو شود، سایت شما از طریق گوگل در آن عبارت، روزانه ۲ کلیک بخورد، مقدار CTR شما در رتبه ۵ صفحه اول برای ان عبارت، برابر با ۲۰ درصد خواهد بود(۲ کلیک از ۱۰ بار نمایش به کاربرانی که جستجو کرده اند).

CTR فقط برای موتور جستجو به کار نمی رود.سیستم هایی که خدمات PPC (پرداخت به ازای کلیک) ارائه می دهند نیز به شما آمار CTR تبلیغ شما را گزارش می دهند.

برای مثال وقتی بنر تبلیغاتی شما در سایت x در روز ۱۰۰۰ بار نمایش داده می شود و ۵۰ کلیک در روز دارد، CTR بنر شما، در آن سایت برابر با ۰.۰۵ می باشد.(نسبت کلیک نسبت به مشاهده)

پس فرمول محاسبه ی CTR می شود :

فرمول محاسبه ی CTR

تاثیر CTR بر سئو و رتبه های گوگل

از آنجایی که گوگل نتایج را بر حسب عکس العمل کاربران تا حد بسیاری تغییر می دهد CTR نیز می تواند تاثیر بسزایی در رتبه های شما داشته باشد و بالا بودن آن به معنای این است که شما برای آن جستجو نتیجه ی مناسبی بوده اید و استحقاق بهبود رتبه در آن کلمه را دارید.

در صورتی که کسب و کار اینترنتی شما نوپا است و نام وب سایتتان معروف نمی باشد، برندینگ و تبلیغات روی نام سایت شما می تواند تاثیر مطلوبی در CTR و در نتیجه سئو سایت شما داشته باشد.

بیشتر بخوانید: نه روش کسب CTR های بالاتر از گوگل در وردپرس

چه عددی برای CTR برای تبلیغات بنری مناسب است؟

نمی توان عدد مطلقا صحیحی ارائه کرد.اما به صورت کلی و عمومی، اگر سایت تبلیغ کننده، مرتبط باشد، ۰.۰۱ (یک درصد) عدد بسیار خوبی است.و اگر غیر مرتبط باشد، ۰.۰۰۱ و ۰.۰۰۰۱ نیز کاملا طبیعی است.

طبیعتا هر چقدر عدد بالاتری باشد بهتر است.که کاملا بستگی به جایگاه تبلیغ، بازدید کنندگان سایت تبلیغ کننده و موارد دیگر دارد.

چه عددی برای CTR در نتایج موتور جستجو و گوگل مناسب است؟

عدد دقیقی وجود ندارد.در سئو هیچ چیز مطلق نیست(شعار همیشگی ما!).اما به طور معمول مقادیر زیر برای صفحه اول موتور جستجو با توجه به موضوع، طبیعی است:

رتبه یک:

برای سایت هایی که مشابه انها هیچ فرقی ندارد و کاربر با هر نتیجه ای کارش راه میفتد و نیازمند سایت دیگر نیست مثل سایت های فروش شارژ، بین ۴۰ تا ۶۰ درصد طبیعی است.

برای سایت های دانلود که هر کدام ممکن است متفاوت باشند و کاربر با مراجعه به یک نتیجه، به هدف خود نرسد، بین ۱۰ تا ۳۰ درصد طبیعی است.

برای موضوعاتی که خاصیت گشت و گذار دارند.مثل عکس دکوراسیون، عکس بازیگران، جک و سرگرمی و تفریحی و … ، بین ۱۰ تا ۳۰ درصد طبیعی است.

برای سایت های با موضوع خاص صنعتی، تجاری، تجهیزات و … ، بین ۲۰ تا ۴۰ درصد طبیعی است.

برای سایت های آموزشی و خبری، بین ۱۰ تا ۲۰ درصد طبیعی است.

رتبه دو:

رتبه دو فاصله دو برابری (نصف) با رتبه یک را دارد.همه مواردی که برای رتبه یک یاد شد ، برای رتبه دو، نصف تا یک سوم آن، کاملا طبیعی است.

رتبه سه و پایین تر:

هر چقدر رتبه از دو کمتر شود، تقریبا به نصف رتبه قبلی کاهش می باید.رتبه سه نصف رتبه دو.رتبه چهار نصف رتبه سه، رتبه چهار نصف رتبه سه و … .

رتبه ۱۰ صفحه اول:

بسته به موضوع جستجو شده، می تواند از کمتر از ۰.۵ درصد تا کمتر از ۱۰ درصد متفاوت باشد.

کلیه مقادیر بالا مقادیر نسبی و حدودی است.میزان CTR برای موضوعاتی که حالت گشت و گذاری دارند،(مثل عکس بازیگران و جک و دکوراسیون، پاسخ پرسش خاص یا دانلود) ممکن است ۵ نتیجه اول گوگل دارای یک میزان نرخ CTR باشند.

گاهی اوقات من شخصا به دنبال موضوعی هستم، چند نتیجه اول گوگل را روی تب های جدید مرورگر باز می کنم و سپس یکی یکی آن ها را مطالعه می کنم.

در این حالت، میزان CTR از طریق من برای ۵ لینک اول گوگل، یکسان است و کاملا طبیعی است که در برخی موضوعات، رتبه های یک تا پنج یا گاها کل رتبه های صفحه اول، یک میزان CTR داشته باشند.

CTR چقدر در نتایج و رتبه بندی گوگل مهم است؟

گوگل هیچ وقت اشاره مستقیمی به CTR و باقی مباحث به صورت جزئی نکرده و نمی کند.اما بدون شک، طی دوره های زمانی، میزان CTR سایت های را بررسی می کند.ما در تجربه های خود به نقش مهم CTR پی بردیم و این موضوع را در دراز مدت تست کردیم.

وقتی میزان CTR سایتی نسبت به رقبای خود تفاوت زیادی داشته باشد،گوگل با چشم منفی به آن سایت نگاه می کند و از استعداد آن سایت برای باقی ماند در صدر نتایج یا ارتقای رتبه، کم می کند.

وقتی کارهای لازم برای حفظ CTR به اندازه طبیعی را انجام ندهید، سایت شما بعد از ارتقا، مرتب به عقب رفتن گرایش پیدا می کند.

بیشتر بخوانید: استراتژی های پایه SEO که ممکن است فراموش کرده باشید!

چطور می توانیم CTR را افزایش دهیم؟

۱- استفاده از meta description مناسب.

۲-استفاده از rich snippet ها برای نمایش ستاره در نتایج گوگل (نمایش تصویر نویسنده در نتایج گوگل دیگر منسوخ شد!)

۳-استفاده از عنوان مناسب برای صفحات (بهینه سازی title صفحات)

۴- پرهیز از محتوای نامناسب و تکراری، خدمات بی کیفیت، ظاهری نا مناسب و … . اگر کاربر با سایتی نامناسب از نظر ظاهر، محتوا، کیفیت و خدمات روبرو شود یا وقتی وارد سایت شما می شود او را به پاپ آپ ببنید، وقتی در آینده شما را در نتایج گوگل مشاهده کرد، روی سایت شما کلیک نخواهد کرد.در نتیجه CTR شما کاهش می باید.

۵-ارائه محتوا و خدمات خوب به کاربر.

اگر کاربر یک بار با محتوا و خدمات خوب سایت شما روبرو شود، دیگر اسم سایت شما را فراموش نخواهد کرد.

تجربه ی کاربری را در اولویت ها قرار دهید!

اهمیت به تجربه ی کاربری و جلب رضایت آنان باز هم مثل همیشه می تواند به کمک شما بیاید و بر نرخ کلیک و رتبه ها تاثیر بگذارد.

تصور کنید موضوعی را در رابطه با گوشی های هوشمند جستجو کرده اید و در میان نتایج بدست آمده با وب سایتی جامع کامل، با طراحی بی نظیر روربرو می شوید که نویسنده ی آن به تمام سوالات شما به طور واضح پاسخ داده است.

بیشتر بخوانید: ۱۱ ابزار پیدا کردن کلمات کلیدی سایت برای افزایش بازدید

در مقابل با سایت دیگری روبرو می شوید که اصلا مرتبط با سوال شما نبوده و با استفاده از ترفندهای سئو کلاه سیاه در آن نتایج موفق به کسب رتبه شده است. در اینجا شما به احتمال زیاد از این سایت خارج می شوید و بانس ریت این سایت را بالا می برید!

و در ادامه اگر موضوعی مشابه را جستجو کنید و مجددا در نتایج جستجو هر دو وب سایت را مشاهده کنید دیگر روی لینک سایت دوم کلیک نخواهید کرد و به دنبال لینکی از سایت معتبر و قابل اطمینان می گردید . گوگل اهمیت زیادی به این عکس العمل های کاربران قائل است و نتایج را بر اساس آن تعیین خواهد داد.

منیع: seorooz.net – venet.ir –  sitedesign-co.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *