/نت برگ؛ استارتاپ موفق تخفیف و خرید گروهی

نت برگ؛ استارتاپ موفق تخفیف و خرید گروهی

سرفصل محتوا

نت برگ چیست؟

نت برگ یکی از موفق ترین سایت های تخفیف گروهی ایرانی است، مدیر این سایت، علیرضا صادقیان است.

روش کار سایت نت برگ به این صورت است که با مذاکره و شراکت با کسب‌ و‌ کار‌های تراز اول در سطح شهر و استفاده از قدرت خرید گروهی به‌ طور روزانه پیشنهادهای جالب و جذابی از کالاها و خدمات مختلف با تخفیف‌های ۴۰ تا ۹۰ درصد را روی وب‌سایت خود قرار می‌دهد.

کاربر بعد از اینکه کالا یا خدماتی را از سایت نت برگ خریداری کرد با داشتن یک پرینت یا کد مربوط به آن به فروشنده مراجعه کرده و از تخفیف نت برگ استفاده می کند.

این شیوه کسب و کار که به تخفیف و خرید گروهی معروف است از متداولترین روشهای بازاریابی و فروش خصوصا در اینترنت است.

از دیگر مزایای سایت نت برگ معرفی خدمات و محصولات در یک مجموعه پر بازدید بدون پرداخت هزینه است، وقتی کالا یا خدماتی در رسانه تجاری و قدرتمندی مثل نت برگ مطرح می گردد به نوعی تبلیغات تاثیر گذار با کمترین هزینه انجام شده است.

شرکت ها و فروشندگان در این روش برای معرفی کسب‌ وکار خود نه تنها هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند، بلکه درآمدی نیز از همکاری با نت‌برگ و حضور مشتریان جدید کسب می‌کنند.

در این روش پس از توافقات اولیه، کارشناسان بازاریابی نت برگ با همکاری شرکت مذبور بسته ای پیشنهادی از فروش را انتخاب کرده و برای مدت زمان مشخصی بر روی سایت قرار می دهند.

آنچه این بسته را برای مشتری جذاب و قابل انتخاب می کند تخفیف قابل ملاحظه ای است که از خرید آن محصول یا خدمات دریافت می کند، همچنین فروشنده هم با افزایش فروش و صرفه جویی در هزینه های تبلیغاتی و اطلاع رسانی به سود بیشتر می رسد.

بیشتر بخوانید: کسب و کار الکترونیک موفق در ایران:دیجی‌کالا به نقل از Forbes

علیرضا صادقیان متولد ۱۳۶۴ و فارغ التحصیل رشته کارشناسی صنایع از دانشگاه علم صنعت ایران و کارشناسی ارشد رشته MBA از دانشگاه کلمبیا در آمریکاست. او در حال حاضر مدیر عامل شرکت کسب و کار نوین ایرانیان و صاحب برند اینترنتی نت‌برگ است.

نت برگ جز برترین سایت های تجارت الکترونیک ایران می باشد و دارای نماد اعتماد ملی، مجوز فعالیت از وزارت بازرگانی، برنده جایزه مدیر خلاق بوده و تنها سایت ایرانی است که عضو اتحادیه جهانی سایت‌های خرید گروهی می‌باشد.

در زیر مصاحبه ای با علیرضا صادقیان انجام شده که شرح آن را مشاهده می نماید.

علیرضا صادقیان کیست و از کجا شروع به کار کرده‌است؟

من تا آخر دبیرستان در یزد بودم بعد به تهران آمدم و در دانشگاه علم و صنعت مهندسی صنایع خواندم. در زمان تحصیل و ۱۸ سالگی کار می‌کردم. ۲ سال بعد از فارغ‌التحصیلی به آمریکا رفتم و در دانشگاه کلمبیا MBA خواندم و یک هفته بعد از فارغ‌التحصیلی در دفترم در تهران مشغول کار بودم.

 چه‌طور به این سرعت مشغول کار شدید؟ از قبل برنامه‌ریزی داشتید؟

ما همیشه برای زندگی یک سری برنامه طراحی می‌کنیم ولی این برنامه‌ها در حین راه تغییر می‌کند و باید تغییر کند. اگر برنامه تغییر نکند امکان اشتباه بالا می‌رود، چون در طول مسیر اتفاقات جدیدی رخ می‌دهد که باید نسبت به آن‌ها به‌روز بود.

 ایده‌ی نت‌برگ از کجا شروع شد؟

من در دانشگاه کلمبیا که بودم یکی از دوستان خارجی به من گفت سایت گروپان (خرید گروهی) در دنیا بسیار موفق بوده ولی در ایران هنوز اجرا نشده‌است، آن‌ها پیشنهاد همکاری دادند که در ایران این موضوع را پیگیری کنیم و شروع به بررسی کردیم.

با پسر عمویم تصمیم گرفتیم شروع به کار کنیم که همچنان هم شریک هستیم. من درسم در دانشگاه کلمبیا تمام نشده بود ولی به ایران آمدم و طی چند هفته تیمی به همراه ۵نفر از دوستان و همکاران قدیمی تشکیل دادیم و حدود یک سال درباره طراحی سایت، اسم سایت و روش‌های کار تحقیق کردیم. این اتفاقات در سال ۱۳۹۰ نتیجه داد.

 وضعیت مالی خانواده‌تان خوب بود؟ یعنی برای نتیجه گرفتن از کارتان از استعدادهای مالی خانواده بهره برده‌اید؟

البته سرمایه‌ای که برای شروع کار گذاشتیم، پول خانوادگی بود ولی خرج کردن این پول به همین سادگی‌ها نیست؛ یعنی نخستین ریالی که خرج می‌کنید تحت فشار قرار می‌گیرید که این پول چه شد و کی برمی‌گردد.

البته اطرافیان هیچ‌وقت به‌طور مستقیم چیزی نگفتند ولی این حس شخصی من بود که در برابر سرمایه آنها مسئول باشم و جواب‌گو. اما مهم‌تر این بود که تیم خوبی درست کنیم و در زمینه تجارت الکترونیک موفق باشیم.

فکر می‌کنم جزو سایت‌های اول و خوب در زمینه تجارت الکترونیک ایران هستیم. طبق آمارهای موجود، از نظر بازدید دومین سایت تجارت الکترونیک ایران هستیم.

 شما با چه مقدار سرمایه سایت نت‌برگ را شروع کردید؟

با چقدر سرمایه شروع کردید؟» کلام جذابی است ولی درست نیست. در مقاله‌ای که به مناسبت سی سالگی شرکت «دل» نوشته شده بود می‌خواندم که مایکل دل، با هزار دلار شرکت خود را تاسیس کرد. این موضوع از اساس غلط است، چون با هزار دلار و ده هزار دلار نمی‌شود بیزینس راه انداخت و مطمئنا بعدا پول‌های بسیار بیشتری توسط سرمایه‌گذاران تزریق شده است.

ما روز اول با ۳۵ میلیون تومان شروع کردیم، ولی سه ماه بعد باز ۳۵ میلیون تومان دیگر هزینه کردیم و این تزریق پول‌ها تا چند وقت ادامه داشته تا شرکت بتواند از نظر مالی روی پای خود بایستد و احتیاجی به تزریق سرمایه از بیرون نداشته باشد.

 داشتن سرمایه مهم‌تر است یا تلاش و ایده؟

اصل، تلاش و ایده است چون پول را از منابع دیگر می‌توان جذب کرد. ما چون خودمان پولی داشتیم، سهامدار شرکت شدیم ولی جوانی که پول ندارد این پول را می‌تواند مقدار کمی از خودش بگذارد یا قرض کند و بعد از پیشرفت، سرمایه‌گذار جذب کند.

بیشتر بخوانید: نوکیا از ظهور تا افول و چگونگی خروج از بحران

ولی در ایران راهکارهای تجارت الکترونیک زیاد پیشرفت نکرده است و صاحبان سرمایه برای حضور در این بازار هنوز نظرشان جلب نشده است، اگرچه این شرایط در حال تغییر است.

 چگونه توانستید اعتماد خریداران را به تجارت الکترونیک جلب کنید؟

این اعتماد یک روزه به دست نیامده است. یادم هست روز اول، قیمت یکی از خدمات ما ۲هزار تومان بود. یکی از خریداران زنگ زد و گفت: چرا من باید به شما اعتماد کنم و همچین پولی به شما پرداخت کنم؟!

ما هم گفتیم شما پول نده و استفاده کن، اگر راضی بودی دفعه بعد پول بده. به هرحال اعتبار اولیه‌ای به مشتریان ارائه می‌دهیم تا بتوانند اعتماد کنند یا سیستم پشتیبانی قوی‌ای داریم تا مشتریان بتوانند سریع مشکلات‌شان را با تماس تلفنی یا ارسال ایمیل حل کنند. چون مشکلات پیش می‌آید ولی مهم این است که چگونه بتوانیم سریع حل‌شان کنیم.

 اصلا فلسفه نت‌برگ چیست؟

ما خبرنامه‌ای داریم که مشتریان در آن عضو می‌شوند و روزانه فهرستی از تخفیفات را برایشان ارسال می‌کنیم تا تخفیف مورد نظر خود را خریداری کنند. در تهران روزانه حداقل بیست تخفیف معرفی می‌کنیم.

تخفیف رستوران‌ها و مراکز تفریحی معمولا در حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد و مراکز آرایشی و بهداشتی تا حدود ۹۰ درصد است و برای کالا‌های مختلف هم از ۱۰ تا ۵۰ درصد تخفیف داریم.

وقتی صاحب سرمایه، کسب‌وکاری را آغاز می‌کند معتقد است دارد خدمات خوبی را ارائه می‌دهد، ولی دنبال راه‌حلی است تا مردم به محل کسب‌وکارش مراجعه کنند.

صاحبان کسب‌وکار حتی حاضر هستند یک ماه رایگان سرویس بدهند تا همه متوجه کیفیت خدمات آنها شوند، پس این تخفیف باعث جلب مشتری می‌شود.

آنها می‌توانند از روش‌های تبلیغاتی دیگر هم استفاده کنند؛ به‌طور مثال بیلبورد بزنند، در روزنامه یا مجله تبلیغ کنند ولی در همه این روش‌ها اول باید پول بپردازند.

این روش‌های تبلیغی سنتی برای کسی که تازه کارش را آغاز کرده است دارای هزینه‌های سنگین است و شاید نتیجه بخش هم نباشد اما در نت‌برگ، اتفاقی که می‌افتد این است که به ازای هر مشتری که به رستوران، آرایشگاه و… مراجعه می‌کند کمیسیونی به شرکت تعلق می‌گیرد و هزینه‌ای که از این طریق پرداخت می‌شود صددرصد با تعداد مشتریان ارتباط مستقیم دارد.

در واقع ما در نت برگ، هزینه ثابتی از کسب‌وکارها نمی‌گیریم و فقط از روی تعداد مشتریان معرفی شده سود به دست می‌آید.

 شما در ماه چقدر سود دارید؟

سود یک شرکت، جزو اسرار آن شرکت است. بحث این است که ما هرچه سود داشته باشیم برای پیشرفت ساختار نت‌برگ، سرمایه‌گذاری می‌کنیم و هنوز به کسب درآمد برای خودمان فکرنمی کنیم. در واقع سودی به آن منزله که قابل برداشت باشد وجود ندارد.

 شما خودتان هم جست‌وجو می‌کنید تا با توجه به نیاز مشتریان مراکز تخفیف را در نظر بگیرید؟

تیم بازاریابی ما حدود ۳۰نفر هستند که جست‌وجو می‌کنند تا ببینند مشتریان چه نیازهایی دارند و بتوانیم در سایت تخفیف قرار بدهیم البته این موضوع فقط محدود به تهران نمی‌شود و ما در شیراز، کرج، اصفهان و مازندران هم فعال هستیم و این شهرها تحت پوشش خدمات تخفیف ما هستند.

چه اتفاقی افتاد که به انجام کار گروهی اعتماد کردید؟

به هر حال هیچ کس به عنوان شخص، به تنهایی نمی‌تواند در بلندمدت موفق باشد. هرکسی دانش و تخصصی دارد که باید از آن دانش و تخصص استفاده کند. کار من به‌طور مشخص وصل کردن افراد به همدیگر است.

در واقع کار یک مدیر ارشد در یک شرکت موفق، همین است، به نحوی که بتوانند ایده‌های‌شان را اجرایی کنند.

به نظر شما با کمبود کار مواجه هستیم یا پشتکار کم است؟

پشتکار و تخصص کم شده است. از هر کارآفرینی سوال بپرسید، می‌گوید: «پیدا کردن نیروی کاری خوب آسان نیست.» بارها شده است کسی را از طریق آشنایان به من معرفی کرده‌اند که برای کارکردن به شرکت بیاید اما همان جوان، بعد از یک هفته کار کردن بدون گرفتن حقوق شغلش را رها کرده و می‌گوید: واقعا کار کردن برایم سخت است!

 برای جوانی که بخواهد به حوزه‌ی کسب‌وکار آنلاین وارد شود یا کارآفرینی داشته باشد، چه توصیه‌ای دارید؟

جوان باید درست فکر کند و درست برنامه‌ریزی کند تا ایده‌هایش براساس واقعیت‌های کار و جامعه باشد. حتما هدف‌هایش را مشخص کند. به نظر من هیچ کارآفرینی با پول کم شروع نکرده یا با شب خوابیدن و صبح بیدار شدن موفق نشده‌است، این موضوعات برای داستان قشنگ است ولی واقعیت نیست.

پشتکار و سرمایه زیاد، رمزموفقیت است. شاید سرمایه‌ی اولیه جوان کم باشد، ولی باید بتوانیم قدرت جذب سرمایه را کسب کنیم.

صادقیان در یکی از مصاحبه‌هایش نقطه‌ی شروع و ایده‌ی نت‌برگ را سایت گروپان می‌داند و می‌گوید: زمان دانشجویی‌ام یکی از دوستان خارجی به من گفت سایت گروپان (خرید گروهی) در دنیا بسیار موفق بوده ولی در ایران هنوز اجرا نشده است، آن‌ها پیشنهاد همکاری دادند که در ایران این موضوع را پیگیری کنیم و شروع به بررسی کردیم.

با پسر عمویم تصمیم گرفتیم شروع به کار کنیم که همچنان هم شریک هستیم. من درسم در دانشگاه کلمبیا تمام نشده بود ولی به ایران آمدم و طی چند هفته تیمی به همراه ۵ نفر از دوستان و همکاران قدیمی تشکیل دادیم و حدود یک سال درباره طراحی سایت، اسم سایت و روش‌های کار تحقیق کردیم.

بیشتر بخوانید: زندگی نامه جولیان آسانژ؛ افشاگر مشهور و بنیانگذار WikiLeaks

ارزش هلدینگ کسب‌وکار نوین ایرانیان در حال حاضر ۱۵۰ میلیارد تومان تعیین شده است

صادقیان در پاسخ به این سوال که از نظر خودش ارزش واقعی این هلدینگ چقدر بوده است گفت: «هرکس می‌تواند بگوید که یک مجموعه چقدر می‌ارزد اما در هر صورت مبلغی که روی آن معامله صورت می‌گیرد از سوی طرفین به عنوان ارزش در نظر گرفته می‌شود و تا قبل از آن همه چیز حدس و گمان است.

با این حال من فکر می‌کنم که ما بیشتر می‌ارزیدیم، ولی با توجه به مزیت‌هایی که آرمانی داشت، فکر می‌کنم که معامله خوبی انجام شده است.»

البته هلدینگ کسب‌وکار نوین‌ ایرانیان که شرکت مادر استارتاپ‌هایی همچون نت‌برگ، چیلیوری، تیک۸، سرمیز و دکتر دکتر است و برای اولین بار و پس از ۷ سال از زمان تاسیس، از طریق صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه آرمانی جذب سرمایه کرده است.

منبع: rouzegar.com – ictstartups.ir – digiato.com

 

 

سئو پارسیان با بیش از 10 سال سابقه فعالیت در زمینه طراحی و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا سئو در مشهد , با شماره عضویت ۵۱۰۳۰۴۷۲ سازمان نظام مهندسی رایانه ای خراسان رضوی ، آماده همکاری در قالب مشاور و مجری پروژه های IT شما می باشد.