جادوی روانشناسی رنگ در بازاریابی؛ تاثیری رنگ برند بر مشتری

جادوی روانشناسی رنگ در بازاریابی؛ تاثیر رنگ برند بر مشتری

آیا سبزی طبیعت و آبیِ آسمان بیکران، به‌ شما احساس آرامش می‌دهند؟ آیا رنگ قرمز چراغ راهنمایی‌ و رانندگی، شما را به احتیاط وا می‌دارد؟ بهتر است تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا با جادوی رنگ‌ها و روانشناسی رنگ در بازاریابی آشنا شوید.

تأثیر رنگ‌ها بر رفتار و تصمیم‌های انسان حقیقتی ثابت‌شده است؛ حقیقتی که طراحان و بازاریاب‌ها به‌خوبی از آن بهره گرفته‌اند. جالب است بدانید گاهی تنها دلیل خرید برخی محصولات، رنگ‌شان است!

طبق آمار، برای ۹۳ درصد خریداران «ظاهر محصول» اولویت دارد و از این میان ۸۵ درصد نیز «رنگ محصول» را دلیل اصلی خریدشان معرفی کرده‌اند.

مثلا رنگ قرمز با خلق حس اضطرار برای فروش‌های دوره‌ای با هدف خالی کردن انبارها مناسب است. قرمز به افزایش اشتها کمک می‌کند، به همین دلیل رنگ غالب در بیشتر فست‌فودهای زنجیره‌ای است. بدن را تحریک می‌کند و با افزایش فشار خون و ضربان قلب، هیجان و شور ایجاد می‌کند.

یا آبی رنگ موردعلاقه‌ی آقایان! آبی رنگ صلح، آرامش و اطمینان است. آبی حس امنیت را تلقین می‌کند، موجب کاهش اشتها می‌شود و بهره وری را افزایش می‌دهد. بیشتر برندهای محافظه‌کار، طرفدار رنگ آبی هستند که باعث جلب اعتماد مشتری به محصول می‌شود.

اگر می خواهید کاربرد بقیه رنگ ها را نیز بدانید مطلب روانشناسی رنگ در طراحی سایت را مشاهده نمایید.

کاربرد نظریه‌ی رنگ‌ها

کاربرد نظریه‌ی رنگ‌ها

رنگ، عنصر چشم‌نوازی است که کاربردهای بسیاری در بازاریابی دارد. پژوهش‌های بی‌شماری تأثیر رنگ‌ها بر مشتریان را اثبات کرده‌اند؛ رنگ‌هایی که با تحریک بخش‌های مختلف مغز، هیجان یا آرامش خلق می‌کنند. بنابراین شرکت‌ها و برندهای بزرگ به‌سادگی با انتخاب ترکیب درستی از رنگ‌ها می‌توانند مشتریان‌شان را به خرید ترغیب کنند.

برای کاهش فشار به چشم، از رنگ‌های متضاد استفاده کنید. این کار تمرکز بر موارد گوناگون را برای خواننده ساده‌تر می‌کند. رنگ‌ها در جهت‌دهیِ واکنش‌های احساسی مصرف‌کنندگان مؤثرند.

به‌طور مثال رنگ‌های روشن‌تر به مصر‌ف‌کنندگان انرژی بیشتری می‌دهند که منجر به پاسخ‌ها و واکنش‌های بهتری از سوی آنان می‌شود، اما اگر داده‌ها و اطلاعاتی که می‌خواهید به مخاطب‌تان انتقال بدهید مهم هستند، با استفاده از رنگ‌های تیره‌تر تمرکز و تحلیل را برای مشتریان ساده‌تر کنید.

برندهای بزرگ چطور از رنگ‌ها استفاده می‌کنند؟

مک‌دونالد با استفاده از رنگ‌های زرد و نارنجی که هم پُرانرژی هستند و هم برای بچه‌ها جذاب‌اند، اشتها را تحریک و حس فوریت ایجاد می‌کند. به‌علاوه این رنگ‌ها برای بزرگ‌ترها کمی ناخوشایند هستند، بنابراین به ترک سریع رستوران، افزایش سرعت چرخه‌ی فروش و درنتیجه افزایش فروش رستوران کمک می‌کنند.

تأثیر قدرتمند رنگ‌ها در تبدیل شدن مک‌دونالد به چنین زنجیره‌ی بزرگی شگفت‌انگیز است. بی‌شک مک‌دونالد نمی‌توانست با استفاده از رنگ سبز، محبوبیت چنین غذاهای کم‌وبیش ناسالمی را این‌قدر افزایش بدهد!

جالب اینکه تنها برند معتبر جهانی که از سبز به‌عنوان رنگ اصلی‌اش استفاده می‌کند، استارباکس است. استارباکس به امید تلقین آرامش‌بخشی قهوه‌هایش و دعوت از مشتریان برای یک استراحت کوتاه در طول ساعت‌های پرفشار روز، از رنگ سبز استفاده می‌کند.

رنگ برند شما چه تاثیری بر مشتری هایتان دارد؟

فرض کنید صاحب یک برند جدید هستید و یک محصول با نام درخور و کیفیت بالا را همراه با یک برنامه ی مدون فروش برای ارائه به بازار آماده کرده اید. شاید تصور کنید که همه چیز برای شروع آماده است، در حالی که نکته ی مهمی وجود دارد که شما به آن فکر نکرده اید ولی در معرفی محصول شما نقش مهمی را ایفا می کند: رنگ برند.

شاید این طور به نظر برسد که رنگ، مساله ی کم اهمیتی است و فقط برای استفاده در وب‌سایت، لوگو و جزییات کار استفاده می شود اما بهتر است بدانید که رنگ برند شما اولین چیزی است که مردم با آن مواجه می شوند و می تواند به شدت نظر آنها را نسبت به محصولاتتان تحت تاثیر قرار بدهد.

بیشتر بخوانید: راهکارهایی برای تبدیل کسب و کار به یک برند

پاملا وبر (Pamela Webber) به عنوان مسئول ارشد بازاریابی شرکت طراح ۹۹ (۹۹design) باور دارد که پاسخی که مشتری ها به یک رنگ می دهند تحت تاثیر ۳ فاکتور قرار دارد: حس زیبایی شناختی، باورها و اعتقادات سنتی و تکامل تدریجی باورهایشان.

حس زیبایی شناختی: وبر اعتقاد دارد که ترکیب بعضی رنگ ها با یک دیگر بسیار دلنشین است، در صورتی که برخی دیگر اصلا هماهنگ نیستند و چون جلوه ی زیبایی ندارد، مشتری را دل‌سرد می کند.از طرف دیگر ترکیب رنگ هایی که با هم مشابهت دارند برای مشتری ها بسیار چشم نواز خواهد بود.

باورها و اعتقادات سنتی: این موضوع بر این که چگونه فردی یک رنگ را درک می کند اثر می گذارد. این که لباس سفید عروس نشان دهنده ی پاکی است یا لباس مشکی افراد عزادار، وقوع یک مصیبت را نشان می دهد، مثال هایی برای این موضوع هستند.

تکامل تدریجی باورها: محققان گمان می کنند که آن چه برخی از رنگ ها در ذهن ما تداعی می کنند، حاصل یک سیر تکاملی و تدریجی است. به عنوان مثال در حال حاضر افراد کمی هستند که رنگ مورد علاقه ی آن ها قهوه ای باشد؛ چون این رنگ فرد را به یاد پوسیده شدن می اندازد در حالی که رنگ قرمز در تمام دنیا نشان دهنده ی احساسات شدید است.

رنگ برند و مصرف کننده ها: مردم در مورد طیف رنگی برند شما چطور فکر می کنند؟

طیف رنگی برند

قرمز: هوس، سرعت، خشم، قدرت

نارنجی: انرژی، شادی، سرزندگی، بهبود

زرد: دوستی، جوانی، هیجان، شادی

سبز: طبیعت، تازگی، رشد، توازن

آبی: دانش، امنیت، اعتماد،آرامش

بنفش: سلطنت، ذکاوت، استقلال، معنویت

صورتی: لطافت، پرورش، نرمی

قهوه ای: جدی بودن، قابل اعتماد بودن، تواضع

سفید: پاکی، تمیزی، صلح، تقوا

مشکی: رسمیت، تجلل، رازداری، جادو

خاکستری: بی طرفی، توافق، بلوغ، تسلط

آنالیزی که در مورد لوگوی بیش از ۵۰۰ شرکت صنعتی انجام گرفت نشان داد که بیش ترین رنگ استفاده شده در لوگوها آبی است (۵۵%) و بعد از آن سفید(۴۶%)، سیاه(۴۲%) و قرمز (۳۴%).

ترکیب رنگ ها هم به نوع صنعت و پیامی که صاحبان صنعت می خواهند به مشتری ها منتقل کنند و یا برعکس، از انتقال آن اجتناب کنند بستگی دارد.

وبر می گوید: اگر شما صاحب یک بانک هستید بهترین گزینه ها برای شما آبی، خاکستری و قهوه ای خواهند بود که نشان دهنده ی اعتماد و امنیت هستند در صورتی که رنگ قرمز، ممکن است خطر را در ذهن افراد تداعی کند.

و اگر شما صاحب یک برند برای خانواده ها هستید استفاده از رنگ سیاه – با این که این رنگ باعث می شود که تصاویر بسیار مجللی به ذهن برسند – کاملا به ضرر شماست. با توجه به این موضوع رنگ سیاه احتمالا گزینه مناسبی برای یک برند مجلل مد است.

از طرف دیگر رنگ زرد بسیار سرزنده، گرم و بانشاط است. تعداد زیادی از مشاغلی که با خانواده ها سروکار دارند – مثل مک دونالد همان طور که در بالا گفته شد – از رنگ زرد استفاده می کنند تا به آن ها از طریق لوگو خوش‌آمد بگویند.

مثال هایی از زندگی واقعی

دلایل مختلفی وجود دارد که یک برند، یک رنگ خاص را برای تجارت خود بر سایر رنگ ها ترجیح بدهد. در ادامه توضیحات دو برند مختلف را درباره ی نحوه ی انتخاب رنگ لوگویشان مشاهده می کنید:

کباب مکزیکی Costa Vida

کباب مکزیکی Costa Vida

مدیر فروش این برند می‌گوید: ما از طیف محدودی از رنگ ها در تبلیغات و فروشگاه هایمان استفاده می کنیم. رنگ نارنجی، سبز و  آبی رنگ‌هایی هستند که بیش ترین کاربرد را برای ما دارند.

چون costa vida به معنی زندگی ساحلی است، ما سعی کردیم تا با استفاده از رنگ‌های سبز و  آبی که نشان دهنده ی دریا و رنگ نارنجی که معرف خورشید است، معنی نام برندمان را در ذهن مشتری تداعی کنیم.

از طرف دیگر این رنگ ها بسیار گیرا و پویا هستند و چون به خوبی به چشم می آیند، برای تابلوهای تبلیغاتی خیلی مناسب هستند. اما وقتی قرار است برندمان را از طریق عکس های غذا معرفی کنیم، از رنگ های سطوح طبیعی استفاده می کنیم. مثلا: رنگ چوب سالخورده. چون در این مورد ما می خواهیم رنگ غذا جلب توجه کند.

باشگاه ورزشی Retro

باشگاه ورزشی Retro

موسس باشگاه ورزشی رترو می گوید که رنگ زرد و نارنجی را برای برندش انتخاب کرده چون این رنگ ها پر از انرژی هستند. این رنگ ها بسیار پرجنب و جوش هستند و وقتی شما در سالن راه می روید به شدت توجه شما را به خود جلب می کنند.

اگر شما یک روز بد را پشت سر گذاشته باشید یا به هر دلیلی بی حال و کم انرژی باشید با دیدن این رنگ ها حال و هوای شما تغییر می کند، حالتان بهتر و در نتیجه فعالیت شما موثرتر می شود. قرار است که در آینده از تاثیر عطر نیز در کنار رنگ  ها استفاده کنیم.

این خیلی مهم است که شما بفهمید که ورزش چقدر در زندگی و سلامت شما تاثیر دارد. برای این موضوع باید آن را با چشم خود ببینید، با دستتان لمسش کنید و آن را تنفس نمایید.

انتخاب رنگ برند برای شما

وقتی می خواهید لوگو، وب سایت یا وسایل تبلیغاتی خود را طراحی کنید باید به پیامی که می خواهید در ذهن مشتری هایتان تداعی کنید اهمیت بدهید و رنگ برندی را انتخاب نمایید که در رساندن این پیام به شما کمک کند.

رنگ هایی که برای تبلیغات استفاده می کنید، باید برای مشتری ها دل گرم کننده باشند. این رنگ ها باید کاملا نشان دهنده ی ویژگی های تجاری شما باشند.

ریچارد استیونسون (Richard Stevenson) به عنوان یک مدیر فروش و تبلیغات در مصاحبه با Business New Daily می‌گوید: «در مجموع، ما به صاحبان صنایع توصیه می کنیم که برای داشتن یک تبلیغ مناسب طوری از تصویر محصولشان استفاده کنند که این تصویر درک درستی از تجارتشان به مشتری ها ارائه کند.

هم چنین محصول باید در مرکز توجه قرار داشته باشد، پس بهتر است از رنگ های افتاده، مثل خاکستری برای پس زمینه استفاده شود. اما اگر بازه ی بسیار گسترده ای برای محصولات وجود دارد می توان از رنگ های جذاب تر هم برای تبلیغات استفاده کرد.»

او بر اهمیت رنگ زمینه هم تاکید کرد و گفت که اهمیت رنگ زمینه به اندازه ی رنگ لوگو یا خود محصول است. رنگ سفید روشن شاید یک انتخاب ساده و معمول باشد ولی همیشه بهترین نیست.

همچنین رنگ خاکستری روشن یا مشتقات سفید چون به سادگی قابل دیدن هستند، انتخاب های مناسبی خواهند بود. هر چند اگر محصول‌تان رنگ روشنی دارد زمینه های تیره تر مثل سیاه، صورتی یا سبز برای معرفی محصول مناسب‌ترند.

رنگ ها ابزار قدرتمندی هستند، از آن ها در جهت منافع خود استفاده کنید. – بیکر

بیشتر بخوانید: قدرت تیتر؛ عنوان مطلب شما %۸۰ پیام برند شماست!

کارشناسان اعتقاد دارند که رنگ هایی که شاید برای یک تجارت اصلا مناسب نباشند، برای دیگری کاملا قابل قبول‌اند. مثلا رنگی که شاید برای یک تولیدکننده ی نرم افزار انتخاب خوبی نیست، کاملا مناسب بوتیکی است که صابون های دست ساز تولید می کند.

هم چنین اگر در تبلیغات از رنگ های متعدد استفاده شود، مشتری برای دریافت پیامی که قرار است به وی منتقل شود دچار مشکل می شود.

اگر همیشه به دنبال رنگ های روشن و ملایم باشید و بخواهید به مردم آرامش بدهید، موفق نخواهید شد. مثلا اگر قرار است طرحی برای تبلیغات غذا داشته باشید، باید اشتهای مردم را تحریک کنید. پس باید از رنگ های تندتر و پرانرژی تر استفاده کنید. در کل، باید با توجه با قالب تجارتتان یک رنگ درست و به‌جا انتخاب نمایید.

از طرف دیگر باید به سایر رقیبان و هم صنفان خود نیز توجه داشته باشید. البته باید حواستان باشد که دقیقا از همان رنگ ها و قالب ها استفاده نکنید و رنگی را انتخاب کنید که منعکس کننده ی اهداف و موقعیت شما باشد.

برای مثال اگر در صنعت شما بیش از حد از رنگ زرد استفاده می شود و شما تصمیم دارید که یک تصویر صمیمی و دوستانه ارائه بدهید، بهتر است رنگ صورتی یا نارنجی را جایگزین کنید.

 

منبع: chetor.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *