تکنیک صفحات بی پایان Infinite scrolling؛ مزایا،معایب در سئو

تکنیک صفحات بی پایان Infinite scrolling؛ مزایا، معایب و سئوی آن

امروزه کاربران دنیای اینترنت دوست دارند که خیلی راحت به صفحات یک سایت یا اطلاعاتی که نیاز دارند دسترسی داشته باشند.

استفاده از این روش به وسیله ی برند ها و سایت های بزرگ باعث مطرح شدن و استفاده ی بیشتر از آن در طراحی وب سایت بود.

یکی از این تکنیک ها که می تواند شما را به هدفتان برساند “صفحات بی پایان” یا infinite scrolling  است.

استفاده از این تکنیک می تواند تجربه ی دلچسب تری برای کاربران شما ایجاد کند و اما علاوه بر مزایای موجود معایبی هم دارد که البته می توان  گفت مزایای آن از معایبش بیشتر است.

تکنیک صفحات بی پایان تکنیکی است که برای گشتن در سایت ها دیگر نیازی به رفتن به صفحات بعدی به شکل دستی ندارید؛ یعنی با اسکرول کردن به شکل خودکار صفحات بعدی بارگذاری میشوند.

بعضی سایت های معروف مانند پینترست و فیسبوک از این تکنیک استفاده می نمایند. در میان نمونه های ایرانی نیز می توان به سایت دیوار اشاره کرد.

به طور کلی این کار جست و جو در فضای اینترنت و مجازی رو راحت تر می نماید خصوصا برای سایت هایی که عکس و تصاویر فراوانی دارند این تکنیک راه گشای کارشان خواهد بود.

البته این روش برای همه ی سایت ها مفید نیست و به طور کلی استفاده یا عدم استفاده از آن به نوع و هدف وب سایت شما بستگی دارد.

مزایای تکنیک صفحات بی پایان :

 • استفاده از این روش با رواج اینترنت در موبایل ها بیشتر شد زیرا صفحه نمایش ها کوچک بوده و برای راحتی کاربران مشاهده ی مطالب با اسکرول کردن اتفاق می افتاد. همینطور که در ابتدای مقاله گفته شد سایت هایی مثل شبکه ی اجتماعی فیسبوک، توییتر، پینترست و موتور جست و جوی گوگل در قسمت تصاویر از این روش استفاده می کنند.
 • بازدیدکننده ی سایت شما خیلی راحت می تواند با اسکرول کردن قسمت های دیگه ی سایت را ببیند که در این حالت داده های جدید اتوماتیک  بارگذاری و نمایش داده میشوند و از آنجا که نیاز به بارگذاری همه اطلاعات با هم نیست، سرعت سایت نیز کم نمی شود. در این حالت در زمان هم صرفه جویی میشود که هم برای کاربران و هم برای سئو مزیت محسوب میشود.
 • این تکنیک برای دستگاه های تاچ بسیار مناسب است. با فراگیر شدن این دستگاه ها  داشتن تجربه ی کاربری قابل قبول اهمیت بسیاری دارد و بهینه سازی این فن آوری بسیار اهمیت دارد.چرا که دیگه ضربه زدن روی صفحات کوچک برای کاربران دور از انتظار است.
 • با رایج شدن شبکه های اجتماعی بین کاربران همه مشتاق دیدن تصاویر با کیفیت بالا هستند. امروزه در دنیای دیجیتال گفته میشود که یک تصویر تاثیر بیشتری از هزاران لغت دارد. به نظر میرسد برای گذاشتن عکس گذاشتن در یک محتوای سنگین بهتر است که از روش اسکرول بی پایان استفاده کرد. کاربران با استفاده از این روش دیگه نیازی به یافتن و کلیک روی لینک بعدی ندارند و از وب گردی لذت می برند.
 • به طور کلی بیشتر سایت هایی که صفحاتشان مملو از اطلاعات است و دائما توسط کاربران به اشتراک گذاشته میشود از این تکنیک استفاده می کنند.
 • تاثیرگذاری محتوایی که سایت شما ارائه میدهد به اندازه ی نوع محتوا قابل اهمیت است. در مواردی که محتوای سایت شما صفحه بندی شده ارائه می شود کاربران تا زمانی که کلیک نکنند موفق به دیدن تمامی مطالب صفحه ی بعدی نمیشوند. پس همینطور که گفتیم با استفاده از این تکنیک می توانید حجم عظیمی از مطالب را در یک صفحه ی بی انتها بگنجانید.
 • این روش علاوه بر اینکه یک نوآوری در نمایش اطلاعات محسوب میشود، فضای بیشتری هم برای خلاقیت ایجاد می کند. این تکنیک در دستان طراحان حاذق می تواند علاوه بر جذابیت جنبه ی سرگرمی هم بوجود بیارود. یکی از بهترین نوآوری این روش تکنولوژی پارالاکس اسکرول است که به وسیله ی آن می توان طرح های بصری (storyline) زیبا خلق کرد.

معایب تکنیک صفحات بی پایان :

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که چرا در صفحه ی جست و جوی گوگل از این روش استفاده نشده است. پس باید از این روش کاملا هوشیارانه استفاده کنید. برخی از معایب استفاده از این روش در زیر آمده است:

 • ذخیره نشدن اطلاعات به صورت تک صفحه:

در این روش کاربر نمی تواند صفحات را در پنجره ای جداگونه باز کند و اطلاعاتش را ذخیره نماید و یا حتی آن را علامت دار کند و همینطور جایگاه اطلاعات در صفحه ممکن است جا به جا شود.

پس بهتر است از این روش در سایت های سرگرمی و خبری استفاده کنید.

 • شلوغ شدن سایت:

همان طور که گفتیم بیشتر از این روش برای گنجاندن اطلاعات زیاد در سایت استفاده میشود. البته ارائه ی این میزان از اطلاعات بازدیدکننده را گیج می کند.
بعضی از سیاست های بازاریابی این گونه است که به کاربران اطلاعات محدودی داده شود و از آن ها در طراحی سایت استفاده کرد.

مطالعات نشان داده که بسیاری از کاربران گوگل هیچ وقت به صفحه ی دوم صفحات جست و جوی گوگل مراجعه نمی کنند. در حقیقت ارائه ی بیش از حد اطلاعات آنها رادر تصمیم گیری گیج و مردد می کند.
بهتر است در سایت های آموزشی و یا وبلاگ هایی که تخصصی هستند از این تکنیک استفاده نشود زیرا که کاربر متوجه حجم مطالب نخواهد شد.

 • بارگذاری مطالب تا فوتر سایت:

یکی دیگر از معایب صفحه ی بی پایان این است که با اسکرول کردن کاربر مطالب بیشتری بارگذاری می شود و بازدیدکننده هیچ وقت به فوتر سایت نمی رسد.

برای حل این مشکل می شود از دکمه ی “نمایش بیشتر” برای بارگذاری مطالب جدید استفاده کرد.

 • مشکل پاورقی:

زیرنویس یا پاورقی در طراحی سایت مخصوصا طراحی سایت های فروشگاهی یا تجارت الکترونیک اهمیت زیادی دارد.

اگر به سایت های فروشگاهی و خرید آنلاین دقت کرده باشید، خواهید دید که لینک های مهم را در کدام مکان از سایت قرار می دهند.

پس این گونه سایت ها بهتر است که از این تکنیک استفاده نکنند چرا که برای کاربرانشان دسترسی به لینک ها آزار دهنده خواهد بود.

 • گیجی و سردرگمی:

برخی از طراحان این تکنیک را به دلیل غیر واقعی بودن آن قبول ندارند. آنها می گویند که اصولا هر چیزی که دروب سایت وجود داره از واقعیت و دنیای واقعی گرفته میشود. به همین خاطر هر چیزی که بی پایان باشد با طبیعت در مغایرت است.

به طور کلی اگه در زندگی روزمره هیچ نظم و ترتیبی وجود نداشته باشد مدیریت این حجم از اطلاعات جریان یافته، سخت میشود.

این حالت برای روش صفحات بی پایان هم صحت دارد. چرا که باعث سردرگمی بازدیدکنندگان شده و پیدا کردن مطالب برای آنها را سخت می نماید.

در این حالت به دلیل اینکه جای مطالب عوض می شود کاربران نمی توانند مطالب مورد نظرشان را به راحتی پیدا کنند اما در روش صفحه بندی به خاطر سپردن صفحه ی آن خیلی سخت نیست.

 • راهبری و نویگیشن:

کاربران بر اساس اصول تجربه ی کاربری بهتر است بدانند که در کدام سلسله مراتب سایت قرار دارند. این دانایی در کارایی سایت نقش مهمی دارد.

اما در تکنیک صفحات بی پایان شناسایی محل دقیق کاربران در حد بسیار زیادی دشوار است.

علاوه بر این وقتی روی موردی کلیک می کنید و به هر دلیلی از صفحه خارج می شوید برای برگشت مجدد به آن مورد خاص باید دوباره اسکرول کنید و دنبال آن بگردید، به عبارتی به ابتدای صفحه سوق داده می شوید.

 • در این روش نمی توانید از بخشی عبور کنید

یکی از معایب روش صفحات بی پایان این است که نمی توانید بخشی را رد کنید و حتی کاربران نمی توانند حجم مطالب موجود در آن را تصور کنند.

اما در روش صفحه بندی خیلی راحت می توانید صفحاتی که به آن نیاز ندارید را نادیده بگیرید مثلا اگه ده صفحه وجود دارد و موضوع مورد نظر شما در صفحه ی پنج قرار دارد می توانید خیلی راحت به سراغ همان صفحه بروید.

 • تکنیک صفحات بی پایان ممکن است در برخی مرورگرها به درستی کار نکند

هر فن آوری جدیدی که وارد بازار میشه شاید نتواند در همه ی مرورگرها به درستی کار کند.

وقتی حجم زیادی از مطالب در حال بارگذاری باشد خصوصا در دستگاه های قدیمی احتمال خرابی به وجود می آید.

 • خارج شدن کنترل از دست کاربران

وجود اطلاعات زیاد و با کیفیت شاید از نظر شما برای سایت مناسب باشد، اما وقتی با سرعت زیادی این حجم از اطلاعات بارگذاری شود کاربران احساس می کنند که دیگه کنترل از دستشان خارج شده است.

در حقیقت می دانند که هیچ کنترلی روی آن ندارند و همین موضوع می تواند باعث خستگی آها شود و زمان بیشتری را صرف وب گردی می کنند حتی گاهی بدون اینکه متوجه شوند چقدر از وقت خود را به این کار اختصاص دادند.

 

نکات سئو برای صفحات بی پایان

در صفحات بی پایان با رسیدن کاربر به پایین صفحه، مطالب بیشتر یا بصورت اتوماتیک و یا با فشردن یک دکمه نمایش داده میشوند ولی در بسیاری موارد روبات های گوگل قابلیت درک آن را نداشته واگر گوگل نتواند محتویات صفحه شما را درک کند شانس شما در جذب بازدیدکننده و حضور در نتایج جستجو کاهش خواهد یافت.

نکات ارائه شده در این مقاله برگرفته از آموزش جان مولر بعنوان یکی از مدیران گوگل در مورد سئو صفحات بی پایان می باشد.

جان مولر پیشنهاد میدهد که صفحات بی پایان سایت شما باید دارای سیستم کدنویسی مشخصی باشند که در عمل مطالب شما را بصورت صفحه بندی شده و با ظاهر صفحات بی پایان نمایش دهد.

در این روش کلیه صفحات باید بصورت مجزا قابلیت دسترسی داشته باشند و در غیر اینصورت روبات های گوگل تنها نتایج نخست را مشاهده خواهند کرد.

همچنین یک نوشته یا مطلب تنها باید در یکی از صفحات شما وجود داشته باشد و تکرار مطلب آخر یک صفحه بعنوان مطلب نخست صفحه بعدی امری اشتباه است.

۱- استراتژی ارائه مطالب

 • نحوه کدنویسی سایت شما باید بگونه ای باشد که در صورت عدم استفاده از جاوا اسکریپت توسط کاربر و یا لود نشدن صحیح آن، مطالب شما بصورت صفحه بندی شده نمایش داده شوند.
 • تعیین کنید که در ابتدای ورود کاربر به صفحه چه تعداد از مطالب شما نمایش داده شود، این تعداد بستگی مستقیم به فضای اشغال شده توسط هر مطلب در صفحه داشته و باید به گونه ای انتخاب شود که کاربران نیازی به اسکرول زیاد تا رسیدن به آخرین مطلب نداشته باشند و همچنین با توجه به تصاویر به کار رفته در مطالب سرعت بارگذاری صفحه بالا باشد.
 • بعنوان مثال اگر مقالات شما متنی هستند یا از تصاویر کوچکی در آنها استفاده شده است ۱۰ مطلب اخیر انتخاب خوبی خواهد بود ولی اگر هر مطلب سایت شما با یک تصویر شاخص نسبتا بزرگ همراه است، بهتر است که این تعداد به ۶ یا ۵ عدد کاهش یابد.
 • مطالب را به گونه ای صفحه بندی کنید که یک مطلب در دو صفحه مجزا قرار نگرفته باشد تا از ایجاد محتوای تکراری جلوگیری شود.

۲- آدرس دهی صحیح صفحات

نحوه آدرس دهی هر مطلب در صفحه باید به گونه ای باشد که اطلاعات اساسی و ضروری را شامل شود و با گذشت زمان این نحوه آدرس دهی تغییر نکند.

بعنوان مثال استفاده از تاریخ در آدرس به گونه ای مانند لینک زیر صحیح نمی باشد:

example.com/category/page.php?name=fun-items&days-ago=3

هر بخش از صفحه باید بصورت مجزا نیز قابل دسترسی باشد، یعنی اگر کاربر مستقیما آدرس صفحه دوم مطالب شما در مرورگر وارد نمود به مطالب موجود در آن راهنمایی گردد.

نحوه آدرس دهی مناسب صفحات و مطالب در تکنیک صفحات بی پایان میتواند به شکل های زیر باشد:

• example.com/category?name=fun-items&page=1
•  example.com/fun-items?lastid=567

صفحه بندی صفحات باید با استفاده از تگ های rel=next و rel=prev و در بخش < head> تعریف گردد، استفاده از این تگ ها در< body> برای کاربران مشکلی ایجاد نخواهد کرد ولی روبات های گوگل قابلیت درک صفحه بندی شما را نخواهند داشت.

زیرا فرض را براین خواهند گذاشت که این تگ ها میتوانند توسط کاربران در صفحه شما ایجاد شده باشند ولی بخش < head> تنها توسط مدیر سایت قابل دسترسی است.

۳- سایت خود را بررسی و بازبینی کنید

بعنوان یک کاربر وارد صفحه بی پایان خود شوید و کاربری آن را مورد بررسی قرار دهید، آیا کاربران سایت شما میتوانند به راحتی مطالب مورد نظر خود را پیدا کنند؟
مطمئن شوید که صفحات ایجاد نشده خطای ۴۰۴ را بدرستی ارسال میکنند، بعنوان مثال اگر آدرسی مانند example.com/category?name=fun-items&page=999 که نمایانگر صفحه شماره ۹۹۹ است توسط کاربر فراخوان شد با خطای ۴۰۴ مواجه گردد.

منبع: websima.com – bostak.ir

سئو پارسیان

سئو پارسیان با بیش از 10 سال سابقه فعالیت در زمینه طراحی و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا سئو در مشهد , با شماره عضویت ۵۱۰۳۰۴۷۲ سازمان نظام مهندسی رایانه ای خراسان رضوی ، آماده همکاری در قالب مشاور و مجری پروژه های IT شما می باشد.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *