بازاریابی موتورهای جستجو SEM چیست؟

بازاریابی موتورهای جستجو SEM چیست؟

بازاریابی موتور جستجو یا Search Engine Marketing که به اختصار SEM نیز نامیده می شود یکی از شاخه های بازاریابی اینترنتی است که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می شود که روزانه بیش از ۳٫۵ میلیارد جستجو فقط در موتور جستجوی گوگل انجام می شود. این عدد به این معنی است که هر روز چندین میلیون دلار معامله اینترنتی از طریق جستجو در موتور های جستجو انجام می شود. سهم کسب و کار شما از این رقم چقدر است ؟

این نوع بازارایابی اینترنتی ، بر پایه سهولت یافت شدن سایت در صفحه نتایج جستجو است. در حقیقت در این روش وب مستر ها سعی می کنند تا سایت آنها بیشتر از طریق موتور های جستجو دیده شود و ورودی بیشتری از طریق موتور های جستجو بدست بیاورند. این امر می تواند از طریق تبلیغ در موتور های جستجو باشد که معمولا اولین نتایج هر صفحه را به خود اختصاص می دهند یا از طریق سئو ( SEO ) صورت بگیرد.

در روش اول که تبلیغات در موتور های جستجو است ، وبمستر مبلغی به موتور های جستجو می پردازد و کلید واژه هایی برای تبلیغات خود مشخص می کند و تعیین می کند به ازای هر کلیک چه مبلغی به موتور جستجو می پردازد. هر زمان که کلید واژه های مشخص شده توسط وبمستر توسط فردی جستجو شد ، موتور جستجو بر اساس بودجه مشخص شده و مبلغ پرداختی به ازای هر کلیک یک یا چند تبلیغ را به کاربر نمایش می دهد و تنها در صورتی از وبمستر هزینه ای دریافت می کند که کاربر بر روی لینک تبلیغات وبمستر که مشابه یکی از نتایج جستجو است کلیک نماید. این روش بسیار سریع به بازدهی می رسد شما می توانید از یک ساعت دیگر از این طریق محصول خود را به فروش برسانید. هزینه تبلیغات در موتور های جستجو بر اساس رقابتی که در کلید واژه ها وجود دارد متفاوت است . این رقم به ازای هر کلیک معمولا بین ۳۰۰ تومان در کلیدواژه های کم رقابت الی چند هزار تومان در کلید واژه های پر رقابت است.

تفاوت SEO و SEM

وقتی شما وب‌سایت خود را برای گوگل به‌صورت صحیح بهینه می‌کنید  از امتیازهای زیادی ازجمله وجود در صفحه اول گوگل در کلمه‌ی کلیدی موردنظر شما برخوردار می‌شوید

اما سئو دائمی نیست  و در کلمات کلیدی با Search بالا رقابت سختی می‌باشد و اینکه شما همیشه در صفحه‌ی اول گوگل باشید هیچ تضمینی نیست

اما SEM با خرید اعتبار از گوگل شما به‌راحتی در کلمه کلیدی موردنظر خود در صفحه‌ی اول گوگل قرار خواهید گرفت.

منبع: بازاریابی ، mrsz

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *