21 فکر منفی؛ هرگز با خود این عبارات را نگویید!

افکار منفی مانع موفقیت؛ هرگز با خود این عبارات را نگویید!

برای رسیدن به موفقیت باید نگرش مثبتی نسبت به خودتان داشته باشید. شیوه‌ی نگاه کردن شما به خود و زندگیتان می‌تواند عامل موفقیت یا شکست‌ شما  باشد. بنابراین بسیار مهم است که ارزش زیادی برای خودتان قائل باشید و با خودتان با احترام رفتار کنید و افکار منفی را از خود دور کنید.

همراه ما باشید، در این مقاله با عبارات منفی که هرگز نباید به خودتان بگویید، آشنا می‌شوید. همچنین برایتان توصیه‌هایی داریم که کمک‌تان می‌کنند نگرش مناسب و مثبتی نسبت به خود داشته باشید.

سرفصل محتوا

۱٫ “اصلاً استعداد این کار را ندارم “

اصلاً استعداد این کار را ندارم

درست است که ممکن است در مواجهه با موقعیتی خاص با دشواری روبه‌رو شوید، اما با بی‌استعداد دانستن خود در یک یا چند زمینه هیچ لطفی در حق خودتان نکرده‌اید.

این تفکر به شما اجازه‌ی عملکرد بهتر را نخواهد داد. از این دست جملات منفی خلاص شوید.

۲٫ “همه از من بهترند!”

یادتان باشد که با گفتن این جمله، ظلم بزرگی به خود می‌کنید! نسبت به خویش مهربان باشید و به جای چنین جملاتی، به خود بگویید: “من هم ویژگی‌ها و توانایی‌هایی دارم و به کمک آن‌ها می‌توانم حتی بهتر از دیگران پیشرفت کنم” و یا “اگر کسی توانسته کاری را انجام دهد، پس بقیه هم می‌توانند و کار نشد ندارد”.

وقتی عادت کرده‌ایم که فقط توانایی‌های دیگران را ببینیم، ناخودآگاه از خودمان و قابلیت‌های‌مان باز می‌مانیم، دچار عقده حقارت می‌شویم چون می‌ترسیم که مبادا کاستی‌ها و ضعف‌های‌مان برملا شوند و در نهایت اعتماد به نفس لازم برای ادامه مسیر را از دست می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: راهکارهای مثبت اندیشی برای رسیدن به موفقیت

۳٫ “برای من دیگر خیلی دیر شده است، پس چرا خود را به زحمت بیندازم؟”

هرگز برای تغییر دادن زندگی‌تان دیر نیست. حتی افرادی که بیشترین آسیب را دیده‌اند، می‌توانند از جا برخیزند و کنترل زندگی‌شان را در اختیار بگیرند.

به سن‌تان مانند یک دارایی نگاه کنید. هرچه سن شما بیشتر باشد، تجربه‌تان بیشتر خواهد بود و هرچه تجربه‌تان بیشتر باشد، دانش بیشتری خواهید داشت.

۴٫ “من همیشه بدشانسی می‌آورم “

من همیشه بدشانسی می‌آورم

هیچکس «همیشه» بدشانسی نمی‌آورد، اما اگر اینطور فکر کنید، با مشکلات و سختی‌های بیشتری مواجه خواهید شد و با تبدیل شدن به آهنربای مشکلات، دیگران کمتر به حضور شما در اطراف خود تمایل نشان خواهند داد. اما خودتان می‌توانید این حالت را تغییر دهید.

۵٫ “این کار غیر ممکن است “

همه‌ی ما این گونه جملات منفی را به کار برده‌ایم. اما چیزهای کمی هستند که واقعاً غیر ممکن باشند؛ مگر آنکه خودتان را به غیرممکن بودن آن مجاب کرده باشید، و این دقیقاً همان کاری است که این جمله انجام می‌دهد. به جای این طرز تفکر، به این فکر کنید که مسئله‌ی مورد نظر چطور ممکن و محتمل خواهد شد.

بیشتر بخوانید: جملات انگیزشی که روزی پرانرژی برایتان رقم می‌زند

۶٫ “آنها درباره‌ی من چه فکری خواهند کرد؟”

گرفتار شدن در این دام که دیگران درباره‌ی شما چه فکر می‌کنند، قطعا باعث افزایش سطح استرس شما می‌شود.

هرگز شخصیت واقعی خودتان را در تلاش برای تحت‌تأثیر گذاشتن دیگران نابود نکنید. دوستان ارزشمندتان شما را به‌خاطر چیزی که هستید تحسین می‌کنند؛ نه به‌خاطر چیزی که فکر می‌کنند باید باشید.

۷٫ “اگر شکست بخورم، اطرافیانم را مأیوس می‌کنم”

اگر شکست بخورم، اطرافیانم را مأیوس می‌کنم

توصیه می‌کنیم که کمی به خود مسلط باشید و به جای این افکار ناامیدکننده، به این فکرکنید که اگر شکست بخورید، اطرافیان شما از شکستتان ناامید و ناراحت می‌شوند و نه از شخص شما!‌

سپس به این بیاندیشید که هیچ پیشرفتی در زندگی، بدون شکست به دست نمی‌آید و در حقیقت شکست، مقدمه پیروزی است.

اما چرا چنین افکاری به سراغ شما می‌آید؟ در حقیقت وقتی تمام تلاشتان را می‌کنید که تصویر ذهنی دیگران نسبت به شما خراب نشود، ناخواسته سیر نزولی‌تان نیز آغاز می‌گردد!

این منطق، قدرت خطر کردن را از شما می‌گیرد و باعث می‌شود که شما از ترس شکست، شانس‌های زندگی‌تان را نادیده بگیرید.

۸٫ “من هیچ وقت به درد هیچ کاری نخواهم خورد “

احتمال اینکه اغلب ما این حالت را در برهه‌ای از زندگی خود تجربه کرده باشیم کم نیست. با این طرز فکر، احتمال وقوع اتفاقات مثبت به حداقل ممکن خواهد رسید.

واقعیت این است که همه‌ی ما در انجام کار یا کارهایی استعداد داریم. گفت‌وگوی درونی منفی‌نگرانه ما را از تمرکز روی این کارها باز می‌دارد. شما نباید اجازه بدهید این اتفاق بیفتد.

بیشتر بخوانید: افزایش رضایت شغلی؛ چگونه از کار خود لذت ببریم؟

۹٫ “من خیلی احمق هستم”

هیچ‌کس پاسخ همه‌ی سؤالات را نمی‌داند، شما نیز دنبال چنین چیزی نباشید. همه‌ی ما مجموعه‌ای از مهارت‌های خاص خودمان را داریم.

نداشتن برخی از مهارت‌ها به این معنا نیست که شما احمق هستید. به‌جای اینکه زندگی‌تان را حول نقاط ضعف‌تان سامان دهید، روی توسعه‌دادن مهارت‌ها‌یتان تمرکز کنید و سپس تا جایی که امکان دارد از آنها بهره‌برداری کنید.

هر چه کاری را که در آن مهارت دارید بیشتر انجام دهید، اعتماد‌ به نفس شما بیشتر خواهد شد.

۱۰٫ “هیچ کس قدر زحمات من را نمی‌داند “

شاید بیش از آنچه تصورش را بکنید از کاری که انجام می‌دهید قدردانی شود، اما به هر دلیلی ممکن است شما شاهد آن نباشید.

به جای آنکه خودتان را متقاعد کنید کسی قدر زحمات شما را نمی‌داند، می‌توانید از دیگران تقاضا کنید بازخورد بیشتری به شما بدهند. آنها متوجه نیاز شما خواهند شد و به آن پاسخ خواهند داد

۱۱٫ “من نمی‌توانم این کار را انجام دهم”

من نمی‌توانم این کار را انجام دهم

هرگز پیش از اینکه مسابقه شروع شود، شکست خود را نپذیرید. به سه مورد از بزرگ‌ترین دستاورد‌های زندگی‌تان فکر کنید، شاید به تغییر نگرش شما کمک کند. این دستاوردها می‌توانند فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، گرفتن ارتقای شغلی، نوشتن وبلاگ یا هر چیز دیگری باشد.

آیا سه چیزی را که می خواستید پیدا کردید؟ اکنون از خودتان بپرسید «من برای دستیابی به این موارد خاص، از چه مهارت‌هایی استفاده کردم؟» برای هر یک از این موارد یک پاسخ بنویسید.

آیا هیچ روند خاصی مشاهده می‌شود؟ اگر چنین است مسیر موفقیت درست در برابر شما قرار دارد.

بیشتر بخوانید: نحوه بکارگیری اضطراب در جهت مثبت

۱۲٫ “زندگی منصفانه‌ نیست، ای‌ کاش اوضاع کمی بهتر بود”

درست است، زندگی منصفانه نیست (من دوست ندارم این حرف را بزنم، ولی زندگی هرگز منصفانه نبوده است). همیشه اتفاقات خوب و بد زیادی در هر لحظه‌ از زندگی‌تان رخ می‌دهد.

این چیزها خارج از کنترل شما هستند؛ در نتیجه آنها را بپذیرید. اما اینکه بر روی بخش خوب آن تمرکز کنید یا بخش بد، کاملا به خودتان بستگی دارد.

شما می‌توانید به‌خاطر چیزهای بدی که خارج از کنترل شما هستند، استرس زیادی متحمل شوید اما بدانید این کار باعث نمی‌شود احساس بهتری پیدا کنید، اما برعکس آن کاملا صادق است.

به اتفاقات مثبت توجه کنید، چراکه مهم نیست الان چه وضعیتی دارید، در آینده به‌مراتب وضعیت بهتری خواهید داشت.

۱۳٫ “من بسیار شرمنده هستم؛ ای‌ کاش می‌توانستم ناپدید شوم”

شرط می‌بندم همه‌ی افرادی که این مقاله را می‌خوانند، دست‌کم یک‌بار روی پیراهن‌شان غذا ریخته‌اند، ظرف غذا را شکسته‌اند، هنگام راه رفتن سُر خورده‌اند و یا با صورت به یک دیوار برخورد کرده‌اند؛ پس شما تنها کسی نیستند که چنین اتفاقاتی برای‌تان افتاده است.

اگر در برابر یک جمع، اشتباهی از شما سر زد و صورت‌تان سرخ شد، نفس عمیقی بکشید و به خودتان بگویید «اشتباه بزرگی مرتکب نشده‌ام.» برای اینکه شرایط را تغییر دهید، داستانی خنده‌دار از تجربه‌های خودتان تعریف کنید تا نشان دهید که چنین چیزهایی اهمیت زیادی برای شما ندارند.

۱۴٫ “من نمی‌توانم باور کنم که ـــــــ به‌جای من انتخاب شود”

حسادت احساسی مخرب است که آسیب زیادی به شما می‌زند و هیچ فایده‌ای ندارد. اگر یکی از همکاران‌تان به‌جای شما ارتقا پیدا کرد، حامی خوبی برای او باشید.

احتمالا او نیز به‌اندازه‌ی شما شایسته‌ی این پیشرفت بوده است (حتی اگر چنین نیست هیچ دلیلی وجود ندارد که نسبت به او حسادت کنید؛ تقصیر همکارتان نیست که به‌جای شما انتخاب شده است).

هنگام مواجه با چنین اتفاقاتی، بهترین کار این است که احساسات منفی را به رفتارهای مثبت تبدیل کنید. آیا فکر می‌کنید ارتقا حق شما بوده است؟ درباره‌اش حرف نزنید، آن را ثابت کنید.

بیشتر بخوانید: واکنش نابغه‌های دنیا در برابر شکست و انتقاد سازنده

۱۵٫ “این کار بیش از حد دشوار است”

این کار بیش از حد دشوار است

می‌دانید چه کارهایی واقعا دشوار هستند؟

اینکه در ۷۲ سالگی در دوی ماراتون شرکت کنید؛ در حالی‌ که پسرتان را نیز روی صندلی چرخ‌دار هل می‌دهید.
اینکه ۱۷۷ کیلومتر (۵۷ ساعت) در اقیانوس شنا کنید.
دو ماه در یک خودروی یخ‌زده در دمای ۳۰- زنده بمانید.
بله، دیگر نمی‌توانید بگویید چیزی «بیش از حد دشوار است».

اگر به چیزی باور داشته باشید، می‌توانید به آن دست پیدا کنید.

۱۶٫ “هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد، من چقدر بدبخت هستم “

اگر درگیر انجام کار خاصی هستید، احتمالاً نقاط قوت مختلفی دارید که در عوض این تفکرات، می‌توانید روی آنها متمرکز شوید.

باید این را در نظر داشته باشید کاری که شما انجامش را ساده می‌دانید شاید در نظر دیگران آنقدر‌ها هم ساده به نظر نرسد. اگر فرد دیگری نیز با شما در انجام این وظیفه شریک است، می‌توانید با همکاری با یکدیگر راهی برای کمک به موفقیت همدیگر پیدا کنید.

۱۷٫ “به هیچ وجه نتیجه نخواهد داد “

یک بار دیگر، چنین طرز تفکری فضا را تنها برای منفی‌نگری باز می‌کند. اگر فکر می‌کنید کاری نتیجه نمی‌دهد، چرا اصلاً زحمتش را به خودتان می‌دهید؟ در دام این ذهنیت گرفتار نشوید و تلاش خود را انجام دهید. نتیجه ممکن است شما را غافلگیر کند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته روانشناختی از خود که احتمالا نمی‌دانید

۱۸٫ “من نمی‌توانم به دیگران اعتماد کنم، چراکه بیش از حد ضربه خورده‌ام”

من نمی‌توانم به دیگران اعتماد کنم، چراکه بیش از حد ضربه خورده‌ام

نکته‌ی جالب درباره‌ی اعتماد کردن این است که هرچه کمتر به دیگران اعتماد کنید، آنها نیز تمایل کمتری برای اعتماد کردن به شما دارند. آیا همه‌ی افراد ارزش‌ اعتماد کردن دارند؟ قطعا خیر، اما این دلیل موجهی برای مشکوک بودن به همه نیست.

اینکه یک یا دو نفر در گذشته به شما خیانت کرده‌اند، معنایش این نیست که به هیچ‌کس اعتماد نداشته باشید، بلکه معنایش این است که شما هنوز فرد مناسب‌تان را پیدا نکرده‌اید.

۱۹٫ “هیچ کس به خودش زحمت نمی‌دهد به من کمک کند “

شما وقتی خودتان را در میانه‌ی مسائلی قرار دهید که فکر می‌کنید اشتباه هستند، خود را با موقعیت‌های منفی به دیگران می‌شناسانید.

از آن بدتر اینکه، اهمیت خود را در جریانات دور و بر خود پایین می‌آورید. به جای این کار، به دنبال راه‌هایی بگردید که بتوانید سهمی در راه‌حل موضوعات داشته باشید.

۲۰٫ “هیچ کس دیگر من را استخدام نخواهد کرد “

ممکن است انجام وظیفه یا کاری آنگونه که می‌خواسته‌اید پیش نرفته باشد، اما دنیا که به آخر نرسیده است. می‌توانید قدمی به عقب بردارید، روی کارهایی که خوب انجام می‌دهید تمرکز و دوباره از نو شروع کنید. هیچ کس نگفته است مسیر موفقیت مسیر همواری است.

بیشتر بخوانید: نشانه های شخصیت قدرتمند

۲۱٫ “من هم تسلیم خواهم شد”

من هم تسلیم خواهم ش

زندگی مانند یک بازی ویدیویی است؛ مهم نیست چندبار شکست خورده‌اید، شما می‌توانید دکمه‌ی «ادامه» را تا هر زمان که نیاز داشته باشید فشار دهید. تا زمانی که بازی را ترک نکرده‌اید، شکست نخورده‌اید؛ درنتیجه هرگز بازی را ترک نکنید.

منبع: chetor.com – bazdeh.org – beytoote.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *