افزایش رضایت شغلی؛ چگونه از کار خود لذت ببریم؟

افزایش رضایت شغلی؛ چگونه از کار خود لذت ببریم؟

بر اساس اعلام مجله فورچیون مدیران شرکت های گوگل، ژنتک و سایر شرکتهایی که در لیست ۱۰۰ شرکت برتر دنیا قرار دارند، سعی نموده اند بهترین محیط کار را برای کارمندان فراهم نمایند، به طوریکه کار کردن در شرکت گوگل بسیار لذت بخش است و باعث افزایش رضایت شغلی شده است.

غذای مجانی، مهندسانی که می توانند ۲۰ درصد از زمان اداری را روی پروژه های شخصی کار کنند و محیط کاری که افکار خلاق را پرورش می دهد.

اما بهترین کارفرماها نیز ممکن است از فراهم نمودن شرایط ایده آل کارمند عاجز باشند اما همواره عواملی وجود دارند که کارمندان می توانند با رعایت آن رضایت شغلی بالاتری داشه و از زندگی خود بیشتر لذت ببرند.

دکتر نیل استاد مدیریت می‌گوید: برای سلامت روح انسان و سلامتی کلی و خیر و رفاه مهم است که شغلمان را دوست داشته باشیم و در هر آن‌چه برای زندگی انجام می‌دهیم، احساس تازگی و رشد کنیم.

خوشبختانه، مهم نیست که شغل شما و سطح رضایت‌مندیتان از آن‌ چه‌قدر است. راه‌هائی وجود دارد که می‌تواند کار سخت روزانه شما را از حالت خستگی و قابل پیش‌بینی بودن به حالتی لذت‌بخش و نیروبخش تبدیل کند. این راهکارها عبارتند از:

سرفصل محتوا

۱-رضایت در کار را “انتخاب” کنید

رضایت در کار را "انتخاب" کنید

رضایت در اصل یک انتخاب است. شما می توانید رضایت در کار را انتخاب کنید. به نظر ساده است ولی اغلب قدم گذاردن در این راه مشکل می باشد. درباره کار مثبت فکر کنید.

بر روی کار مورد نظر تمرکز کنید. از افراد منفی گرا و غیبت کردن اجتناب کنید. همکارانی را پیدا کنید که دوست دارید اوقات خود را با آنها بگذرانید. می توانید رضایت از کار را انتخاب کنید.

۲- کاری کنید که دوست دارید ، هر روز انجام دهید

شاید شغل خود را دوست نداشته باشید و یا ممکن است اینطور فکر کنید که چیز جالبی در کار پیدا نمی کنید؛ ولی شما می توانید، به خود، علایق و مهارت هایتان نگاه کنید و چیزی راکه هر روز با انجام آن می توانید لذت ببرید را بیابید.

اگر کاری را که دوست دارید هر روز انجام دهید را بیابید، شغل شما به نظر بد نخواهد بود. البته شما همیشه می توانید که شغل مورد علاقه تان را ایجاد کنید و یا اینکه برای تغییر شغل تصمیم بگیرید.

بیشتر بخوانید: کاهش اضطراب در مذاکرات کاری

۳- یک توضیح کامل از شغل بیابید

نویسنده کتاب “چگونه آگاهانه کار کنید و از شغلتان لذت ببرید” می‌گوید: اگر توضیح‌نامه شغلی ندارید برای داشتن یکی تقاضا کنید و مطمئن شوید که شما و کارفرمای شما نظر یکسانی در مورد ماهیت شغل دارید.

هر اقدامی را که می‌توانید انجام دهید تا در مورد گذشته، تاریخ، هدف و فرهنگ خاص شرکت، اطلاعات کسب کنید. سیاست‌های شرکت، ضوابط رهبری و هدایت، طرز لباس پوشیدن و آداب کلی تجارت را بدانید.

به چه دلیل این موارد مهم است؟ برای این‌که اگر مطمئن نباشید که شغلتان مستلزم چه چیزی است، برای انجام آن زمان سختی را می‌گذرانید.

دانستن این‌که از شما در انجام چه کاری انتظار می‌رود، به این معنی است که می‌توانید کارتان را به بهترین حالت انجام دهید. چیزی که باعث رضایت‌مندی شما می‌شود و در شغلتان ارتقا خواهید یافت.

۴- مسئولیت پیشرفت شخصی و حرفه ای خود را به عهده بگیرید

مسئولیت پیشرفت خود را قبول کنید، از رییس خود کمک های ویژه و معنادار بخواهید، ولی در مسیر اهداف و برنامه های پیشرفت شخصیتی خود قدم بردارید. شما پتانسیل زیادی برای برد و باخت دارید.

۵- انگیزه پیدا کنید

انگیزه پیدا کنید

در مسابقه‌ی بین سگ‌ها، یک خرگوش مکانیکی قرار می‌دهند و سگ‌ها برای دنبال کردن آن با سرعت زیادی شروع به دویدن کرده و مسابقه می‌دهند. درواقع وجود خرگوش برای دویدن به آن‌ها انگیزه می‌دهد.شما نیز باید خرگوش یا همان انگیزه‌ی خود را در محیط کار پیدا کنید.

همیشه در هر شرکت یا در هر صنعتی افراد موفق و شناخته‌شده‌ای هستند که همیشه ترفیع می‌گیرند و با اعتمادبه‌نفس هستند زیرا به‌عنوان بهترین فرد در حرفه‌ی کاری خود شناخته می‌شوند.

داشتن رقابت سالم بسیار خوب است. تنها کافی است فرد مورد نظر یعنی شخصی که همیشه به‌عنوان بهترین فرد شناخته می‌شود را پیدا کرده و سعی کنید از او بهتر باشید.

۶- ارزش‌های شرکتتان را شناسائی کنید

زمانی‌که شما به یک تصویر بزرگ و جامع از اهداف مشترکتان می‌رسید انگیزه بیشتری می‌یابید تا در رسیدن به اهداف، شرکت کنید و کمک کنید تا به چشم‌انداز مشترک برسید. با این پیش‌فرض که این اهداف، در تضاد با ارزش‌های وجودی خودتان نیست.

یکی از اولین کارهائی که می‌توانید انجام دهید تا شغلتان را لذت‌بخش‌تر کنید این است که مطمئن شوید، می‌دانید از شما چه انتظاری می‌رود.

بیشتر بخوانید: جمعه مهمترین روز برای کسب موفقیت بیشتر در زندگی

۷- مسئولیت شناخت از آنچه که در محیط کار رخ می دهد را قبول کنید

معمولا افراد می گویند که اطلاعات کافی در رابطه با شرکت، پروژه ها و یا همکاران کسب نمی کنند و منتظرند تا رییس آنها را آگاه کند. ولی این امر میسر نمی شود زیرا روسا مشغله زیادی دارند و نمی دانند که شما چه چیزی را نمی دانید.

اطلاعاتی را که موجب تاثیر گذار شدن شما می شود را جستجو کنید. یک شبکه اطلاعاتی تهیه کرده و از آن استفاده کنید. جسورانه درخواست جلسات هفتگی با رییس را داشته باشید و سوالات را با او در میان بگذارید. اکنون شما مملو از اطلاعاتی هستید که دریافت می کنید.

۸- دائما درخواست بازخورد داشته باشید

بارها گفته اید که “رییس من بازخورد کارهایم را نمی گوید”. در واقع شما دقیقا می دانید که چطور کار می کنید. اگر شما احساس مثبتی در رابطه با کارکرد خود داشته باشید فقط انتظار تشکر از او را دارید.

اما اگر احساس منفی دارید، به بهبود همکاری های صادقانه فکر کنید. سپس از رییس خود در مورد عملکرد سوال کنید. به او بگویید که دوست دارید نظر شخصی اش را در رابطه با کار شما بیان کند.

اگر به مشتریان خدمات می دهید، نظر آنها را نیز جویا شوید. این خود یک مدرک است. شما مسئول پیشرفت خودتان می باشید.

۹- تعهداتی را ایجاد کنید که توانایی حفظ آن را دارید

یکی از جدی ترین دلایل استرس و نارضایتی شغلی ناتوانی در حفظ تعهدات است. بسیاری از کارمندان زمان زیادی برای نحوه عذرخواهی در رابطه با ناتوانی در پاببندی به تعهدات و نگرانی از نتایج آن صرف می کنند.

مجموعه ای از برنامه ها تهیه کنید که توانایی شما برای تکمیل تعهدات مورد انتظار را نشان دهد. اگر زمان ندارید، داوطلب نشوید.

اگر حجم کاری بیش از زمان و انرژی شماست، برنامه جامعی برای درخواست کمک و منابع از رییس خود تهیه کنید. در مرداب وعده های محقق نشده غلت نزنید.

بیشتر بخوانید: تقویت فن بیان و گویندگی با چند نکته کاربردی

۱۰- از منفی گرایی اجتناب کنید

از منفی گرایی اجتناب کنید

در تمامی شرکت‌ها سر موضوع‌های مختلف بین کارمندان اختلاف نظر وجود دارد. به‌عنوان مثال عده‌ای از کیفیت لوازم‌تحریر خریداری شده راضی نیستند و عده‌ای در مورد انتخاب کارمند نمونه‌ی ماه به توافق نمی‌رسند.

اما تنها چیزی که در محیط کار باید برای همه‌ی کارمندان اهمیت داشته باشد این است که علت عدم رضایت مشتری را پیدا کرده و برای بهبود آن تلاش کنند. بنابراین بهتر است از کارمندان ناراضی دوری کنید.

انتخاب رضایت شغلی یعنی اجتناب از مکالمات منفی، غیبت و دوری از افراد ناراضی تا حد ممکن. مهم نیست که تا چه اندازه احساس مثبت دارید؛ افراد منفی گرا تاثیر عمیقی روی روان شما می گذارند. نگذارید افراد منفی شما را به زانو درآورند.

۱۱- از آن‌چه که شرکت ارائه می‌دهد، قدردانی کنید

ممکن است به یک حقوق بازنشستگی یا خدمات درمانی نرسید، اما نگاه کردن به آن‌چه که شرکت در اختیار شما قرار داده سودمند است.

آیا نام شرکت به شما کمک می‌کند که مشتری داشته باشید؟ آیا منابع آنها به شما کمک می‌کند که روی پروژه‌هائی کار کنید که در نبود شرکت غیرممکن است؟ این‌ها همه چیزهائی است که باید به آن توجه شود.

۱۲- با رئیس خود در مورد نگرانی‌ها و عقایدتان حرف بزنید

اگر نظر جالبی در مورد شرکت دارید، با رئیستان در میان بگذارید. این کار باعث ارتقاء استقلال شخصی شما می‌شود و نشان می‌دهد که در مورد آینده شرکت، دلسوز هستید.

به علاوه اگر چیزی در محیط کار شما را ناراحت می‌کند به رئیستان اجازه دهید که بداند. اگر چیزی نگوئید به مرور احساس بدتری خواهید کرد در صورتی‌که صحبت در مورد آن می‌تواند مشکل را کامل برطرف کند.

۱۳- برخورد حرفه ای داشته باشید

اگر شما شبیه بیشتر مردم باشید، برخورد را دوست ندارید و دلیل آن ساده است. شما حضور در برخوردهای معنی دار را تمرین نکرده اید، بنابراین فکر می کنید که خطرناک، ترسناک و آسیب زننده می باشد.

برخورد می تواند هر سه این موارد را داشته باشد، همچنین می تواند در انجام ماموریت های کاری و تصویر شخصیتی به شما کمک کند.

می تواند در خدمت به مشتریان و ایجاد محصولات موفق یاورتان باشد. افراد موفق اهداف کاری را انجام می دهند. چرا اجازه می دهید که کمبود برخورد حرفه ای مانع رسیدن شما به اهداف و رویاهایتان شود. با دوست خود برخورد حرفه ای کنید.

۱۴- با ذهن باز و انعطاف‌پذیر باقی بمانید

با ذهن باز و انعطاف‌پذیر باقی بمانید

خیلی ساده است که هر روز برای مدت طولانی کارهای مشابه انجام دهید و حتی فکر ایجاد تغییراتی باعث ناراحتی شما شود.

تلاش برای انعطاف‌پذیر بودن به این معنی است که اگر شما خودتان را با شرکتتان، وفق دهید زمان بهتر و آسان‌تری را خواهید داشت و باز بودن ذهن شما، دیگران را تشویق می‌کند تا با شما کار کنند.

اگر نسبت به تغییرات در محیط کارتان با دید باز نگاه کنید، این تغییرات، شغلتان را مطبوع‌تر خواهد کرد.

۱۵- به سختی کار کنید و جایگاه و مقام خود را بیابید

مورد تصدیق قرار گرفتن در کار، برای لذت بردن از شغلتان ضروری است و این وقتی به‌دست می‌آید که خودتان را از بقیه بالاتر بکشید.

تلاش کردن و توسعه دادن یک‌سری از توانائی‌‌ها و مهارت‌ها موجب جدا کردن شما از بقیه می‌شود و شما را مطمئن می‌سازد که احساس قدردانی و ارزشمندی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: چگونه با انتقاد غیرمنصفانه برخورد کنیم؟

۱۶- با همکارانتان کار کنید

وقتی تیمی کار می‌کنید، عزت‌ نفس و روحیه‌تان بهتر می‌شود و به شما حس دوستی و محبت می‌دهد و هم‌چنین به شما کمک می‌کنید تا به اهداف شرکت برسید.

۱۷- دوست یابی کنید

ابتدا تمام قواعد را بشکنید، برترین مدیران دنیا متفاوت عمل می کنند. مارکوس بوکینگهام و کرت کافمن ۱۲ پرسش مهم تهیه کرده اند. زمانی که کارمندان به این سوالات پاسخ مثبت می دهند، جواب ها شاخص های حقیقی هستند که نشان می دهد آیا افراد رضایت و انگیزه کاری دارند یا خیر.

یکی از این سوالات کلیدی این است: “آیا شما یکی از بهترین دوستانتان را در محیط کاری دارید؟” دوست داشتن و لذت بردن از همکاران یکی از نشانه های مثبت و رضایت شغلی می باشد.

برای شناخت همکاران وقت بگذارید. در حقیقت می توانید آنها را دوست بدارید و از وجود آنها لذت ببرید. روابط شما پشتیبانی، منابع، تقسیم کارها و حمایت آنها را برایتان فراهم می کند.

۱۸- متوجه باشید که می‌توانید روی شغلتان تأثیر بگذارید

شغلتان فقط تا حدی می‌تواند شما را کنترل کند که خودتان اجازه بدهید. اگر انگیزه دارید و خواهان تلاش بیشتری هستید، بیشتر می‌توانید شغلی را که در آن هستید تعبیر و تفسیر کنید و بدانید که شغل شما باعث چه احساسی در شما و یا اطرافیانتان می‌شود و مسیر شغلتان شما را کجا می‌برد.

۱۹- در طول روز از شبکه‌های اجتماعی فاصله بگیرید

در طول روز از شبکه‌های اجتماعی فاصله بگیرید

ثابت شده است شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، اسنپ‌چت و فیسبوک باعث احساس حسادت و نارضایتی شده و فرد را غمگین می‌کند.

تصور کنید یک روز سخت کاری را پشت سر می‌گذارید و برای استراحت وارد شبکه‌های اجتماعی می‌شوید، عکس دوستانتان را می‌بینید که در تعطیلات هستند و با خودتان فکر می‌کنید چه زندگی خوبی دارند درحالی‌که زندگی شما هیچ تعریفی ندارد.

اما شاید دوستتان به تازگی از کارش اخراج شده و برای بهبود روحیه‌ی خود به سفر رفته باشد. اینکه تمام ابعاد زندگی شخصی را نمی‌دانید و شرایط ایده‌آل او را با زندگی خود مقایسه می‌کنید، چیزی جز احساس ناراحتی به همراه نخواهد داشت.

بنابراین فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را در طول کار کنار بگذارید و بعد از اتمام ساعات کاری سراغش بروید.

بیشتر بخوانید: رفتارهایی که احترام بیشتری برای شما به ارمغان می آوردند

۲۰- اگر هیچکدام امکانپذیر نبود، شاید یافتن شغل جدید شما را راضی کند

اگر تمام این پیشنهادها رضایت شغلی شما را فراهم نکرد، وقت آن رسیده که کارفرما، شغل و حرفه خود را مجددا ارزیابی کنید.

دوست ندارید که تمام زندگیتان را در محیط کاری که از آن نفرت دارید، سپری کنید. بیشتر محیط های کاری چیزی بیش از این را تغییر نمی دهند. ولی کارمندان ناراضی بیشتر از این تمایل به بیان احساس نارضایتی دارند.

در تمام ساعات غیر اداری که مشغول جستجوی شغل جدید هستید می توانید لبخند بزنید. این بستگی به زمان دارد که شما کی محل کار خود را با لبخند رضایت ترک می کنید.

شغل هر فرد، سفری است که ناشناخته‌های درون او را پیدا می‌کند. اگر بی‌صبرانه منتظر رسیدن تعطیلات آخر هفته هستید، هیچ موقع ظرفیت واقعی خود را پیدا نخواهید کرد.

منبع: zoomit.ir – papyrus.ir – beytoote.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *